Sports on TV | Ledger Independent – Maysville Online

0



(All Eastern hours)

Schedule subject to change and / or power cuts

Saturday May 15th

AUSTRALIAN FOOTBALL RULES

5 a.m.

FS1 – AFL: Greater Western Sydney to Richmond

2h30 (Sunday)

FS2 – AFL: Adelaide on the West Coast

CAR RACE

1:30 p.m.

FS1 – NASCAR Xfinity Series: The Drydene 200, Dover International Speedway, Dover, Del.

2:30 p.m.

NBC – IndyCar: The GMR Grand Prix, Indianapolis Motor Speedway, Indianapolis

7 p.m.

FS1 – NHRA: Qualifications, zMAX Dragway, Concord, NC (registered)

BOWLING

11:00

FS1 – PBA Playoffs: Round of 16, Milford, Conn.

BOXING

22 hours

SHO – Boxing Championship: Luis Nery vs. Brandon Figueroa (Super-Bantamweights), Carson, California.

BASEBALL COLLEGE

12 h 00

SECN – Arkansas, Tennessee

3 p.m.

SECN – Alabama at LSU

6 p.m.

ACCN – Wake Forest in Virginia

LACROSSE COLLEGE (MEN)

12 h 00

ESPNU – NCAA Tournament: Monmouth, North Carolina, First Round

2:30 p.m.

ESPNU – NCAA Tournament: Rutgers vs Lehigh, First Round, Charlotesville, Va.

5 p.m.

ESPNU – NCAA Tournament: Drexel vs Notre Dame, First Round, Denver

7:30 p.m.

ESPNU – NCAA Tournament: Syracuse vs Georgetown, First Round, College Park, Md.

SOFTBALL COLLEGE

12 h 00

BTN – Rutgers in Michigan

ESPN – Atlantic Coast Tournament: TBD, Championship Game 1, Louisville, Ky.

FS2 – Big East Tournament: TBD, Championship, Storrs, Conn.

13 hours

CBSSN – USA Conference Tournament: TBD, Championship, Bowling Green, Ky.

14 hours

ESPN2 – American Track and Field Tournament: TBD, Championship, Tulsa, Okla.

PAC-12N – Oregon St. in Utah

2:30 p.m.

BTN – Rutgers in Michigan

FS2 – Big East Tournament: TBD, Championship Game 2, Storrs, Connecticut (if needed)

4 p.m.

ESPN2 – Big 12 Tournament: TBD, Championship, Oklahoma City

PAC-12N – UCLA Arizona

5 p.m.

BTN – Nebraska to Northwestern

6 p.m.

ESPN2 – Southeast Tournament: TBD, Championship, Tuscaloosa, Ala.

PAC-12N – Washington to Stanford

7 p.m.

BTN – Minnesota to Penn St.

COLLEGE TRACK AND FIELD

6 p.m.

SECN – Southeast Outdoor Championship: From College Station, Texas

GOLF

7:30

GOLF – EPGA Tour: The Betfred British Masters, Final, Le Beffroi; Brabazon Course, Warwickshire, England

13 hours

GOLF – PGA Tour: The AT&T Byron Nelson, third round, TPC Craig Ranch, McKinney, Texas

3 p.m.

CBS – PGA Tour: The AT&T Byron Nelson, third round, TPC Craig Ranch, McKinney, Texas

GOLF – PGA Tour Champions: The Mitsubishi Electric Classic, second round, TPC Sugarloaf, Duluth, GA.

HORSES RACE

14 hours

FS2 – NYRA: America’s Day at the Races

NBCSN – The Preakness Prep: From Pimlico Racecourse, Baltimore

4:30 p.m.

FS2 – NYRA: America’s Day at the Races

5 p.m.

NBC – The Preakness Stakes: From Pimlico Racecourse, Baltimore

MIXED MARTIAL ARTS

8 p.m.

ESPN2 – UFC 262 Prelims: Undercard Bouts, Houston

MLB BASEBALL

13 hours

MLBN – NY Mets in Tampa Bay

4 p.m.

FS1 – Oakland, Minnesota

8 p.m.

BALLY – Cincinnati, Colorado

8:30 p.m.

FS1 – Saint-Louis to San Diego

NBA BASKETBALL

3:30 p.m.

ESPN – Basketball Hall of Fame: Enshrinement Gala, Springfield, Massachusetts (recorded)

5:30 p.m.

ESPN – Basketball Hall of Fame: Enlistment Ceremony, Springfield, Mass.

NHL HOCKEY

3:30 p.m.

NHLN – Vancouver to Edmonton

7:15 p.m.

NBC – Stanley Cup East Division Playoffs: Boston to Washington, First Round, Game 1

POLO

8 p.m.

CBSSN – US Open: Championship, Wellington, Florida.

RODEO

9 p.m.

CBSSN – PBR: The Wrangler Invitational, Round 2, Billings, Mont.

RUGBY

22 hours

FS2 – MLR: Utah to Los Angeles

11 o’clock in the evening

NBCSN – Premiership: Harlequins at Leicester (recorded)

SOCCER (MEN)

7:25

NBCSN – Premier League: Leeds United at Burnley

9:55 a.m.

NBCSN – Premier League: Fulham at Southampton

8 p.m.

ESPN2 – USL Championship: Phoenix at Tampa Bay

6:25 a.m. (Sunday)

ESPN2 – Serie A: Napoli at Fiorentina

SOCCER (WOMEN)

5 p.m.

CBSSN – NWSL: Kansas City at Louisville FC

SPRING LEAGUE FOOTBALL

3 p.m.

FOX – North Division: Alphas vs Conquerors, Indianapolis

7 p.m.

FS2 – North Division: Airmen vs. Linemen, Indianapolis

SURFANT

12 p.m. (Sunday)

FS2 – WSL Championship Tour: The Rip Curl Rottnest Search, Rottnest Island, Western Australia, Australia

SWIMMING

6 p.m.

NBCSN – TYR: The Pro Swim Series, Indianapolis

BASKETBALL WNBA

13 hours

ABC – Chicago to Washington

3 p.m.

ABC – Las Vegas to Seattle

TENNIS

5 a.m.

TENNIS – Rome-ATP / WTA Semifinals, ATP & WTA Singles, ATP Doubles Semifinals 2

6 h

TENNIS – Rome-ATP / WTA Semifinals, ATP & WTA Singles, ATP Doubles Semifinals 2

ATHLETICS

14 hours

ESPN – ATL: The Track Meet, Los Angeles

BASKETBALL WNBA

13 hours

ABC – Chicago to Washington

3 p.m.

ABC – Las Vegas to Seattle

Sunday May 16

CAR RACE

14 hours

FS1 – NASCAR Cup Series: The Drydene 400, Dover International Speedway, Dover, Del.

2:30 p.m.

NBCSN – IMSA WeatherTech Sports Car Championship: The Acura Sports Car Challenge, Mid Ohio Sports Car Course, Lexington, Ohio

5:30 p.m.

NBCSN – MotoGP: The French Grand Prix, Le Mans Circuit, Le Mans, France (recorded)

6 p.m.

FS1 – NHRA: The NGK NTK NHRA Four-Wide Nationals, zMAX Dragway, Concord, NC (recorded)

BOWLING

14 hours

FOX – PBA Playoffs: Final, Milford, Conn.

BASEBALL COLLEGE

12 h 00

ACCN – Wake Forest in Virginia

SECN – Georgia to Florida

13 hours

ESPN2 – Indiana Michigan

3 p.m.

SECN – Vanderbilt in Mississippi

COLLEGE FOOTBALL

14 hours

ABC – FCS Tournament: S. Dakota St. vs. Sam Houston St., Championship, Frisco, Texas

LACROSSE COLLEGE (MEN)

12 h 00

ESPNU – NCAA Tournament: Bryant in Virginia, first round

2:30 p.m.

ESPNU – NCAA Tournament: Vermont to Maryland, first round

5 p.m.

ESPNU – NCAA Tournament: High Point vs Duke, First Round, Chapel, NC

7:30 p.m.

ESPNU – NCAA Tournament: Loyola (Md.) In Denver, First Round

PLANE TO COLLEGE

12 h 00

PAC-12N – Pac-12 Championships: From Gold River, California.

SOFTBALL COLLEGE

12 h 00

BTN – Michigan St. to Ohio St.

14 hours

BTN – Nebraska to Northwestern

4 p.m.

BTN – Illinois to Iowa

9 p.m.

ESPN2 – NCAA Softball Championship Selection Special

COLLEGE TRACK AND FIELD

6 p.m.

PAC-12N – Pac-12 Outdoor Championships: From Los Angeles

GOLF

13 hours

GOLF – PGA Tour: The AT&T Byron Nelson, final, TPC Craig Ranch, McKinney, Texas

3 p.m.

CBS – PGA Tour: The AT&T Byron Nelson, Final Round, TPC Craig Ranch, McKinney, Texas

GOLF – PGA Tour Champions: The Mitsubishi Electric Classic, Final, TPC Sugarloaf, Duluth, Georgia.

HORSES RACE

12:30 p.m.

FS2 – NYRA: America’s Day at the Races

MLB BASEBALL

13 hours

MLBN – LA Angels in Boston OR Chicago Cubs in Detroit

3 p.m.

BALLY – Cincinnati, Colorado

7 p.m.

ESPN – St. Louis to San Diego

NBA BASKETBALL

1:15 p.m.

ESPN – Boston to New York

3:35 p.m.

ESPN – Memphis at the Golden State

NHL HOCKEY

12 h 00

NBC – Stanley Cup Eastern Division Playoffs: New York Islanders in Pittsburgh, First Round, Game 1

3 p.m.

NBC – Stanley Cup West Division Playoff: Minnesota v Vegas, First Round, Game 1

7:30 p.m.

NBCSN – Stanley Cup Central Division Playoffs: Tampa Bay, Florida, First Round, Game 1

10:30 p.m.

NHLN – Calgary to Vancouver

RODEO

13 hours

CBS – PBR: The Wrangler Invitational, 15/15 Bucking Battle, Billings, Mont. (checked in)

4 p.m.

CBSSN – PBR: The Wrangler Invitational, Championship, Billings, Mont.

RUGBY

12 h 00

CBSSN – MLR: Seattle to Old Glory DC

SOCCER (MEN)

6:25

ESPN2 – Serie A: Napoli at Fiorentina

7 a.m.

NBCSN – Premier League: Aston Villa at Crystal Palace

9 hours

NBCSN – Premier League: Wolverhampton to Tottenham Hotspur

11:25 a.m.

NBCSN – Premier League: Liverpool to West Bromwich Albion

4 p.m.

ESPN2 – USL League One: Union Omaha at Greenville SC

FOX – MLS: Inter Miami CF at FC Cincinnati

6 p.m.

ESPN2 – MLS: Columbus SC at New England

7 p.m.

FS2 – Liga MX: Santos Laguna at CF Monterrey, quarter-final, stage 2

9:30 p.m.

FS1 – MLS: LA FC in Seattle

SURFANT

9 p.m.

FS2 – WSL Championship Tour: The Rip Curl Rottnest Search, Rottnest Island, Western Australia, Australia

TENNIS

8:30

TENNIS – Rome-ATP / WTA, ATP Singles and Doubles Final, WTA Singles Final

5 a.m. (Monday)

TENNIS – Geneva-ATP, Lyon-ATP, Belgrade-WTA, Parma-WTA, Early Rounds

6 a.m. (Monday)

TENNIS – Geneva-ATP, Lyon-ATP, Belgrade-WTA, Parma-WTA, Early Rounds

BASKETBALL WNBA

14 hours

CBSSN – New York to Indiana

7 p.m.

CBSSN – Phoenix, Connecticut



Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.